SAMOTNOŚĆ

Samotnym jest się także wśród ludzi.

Aby to sformuowanie przybliżyć zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest samotność? Serwis internetowy „Wikipedia” podaje nam taką definicję: „Samotność to stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi ludźmi”. Jak widać, już ta encyklopedia ukazuje nam pierwszy argument potwierdzający postawioną tezę. Dzisiejsze społeczeństwo czuje się niezrozumiane przez napotkanych ludzi, a nawet najbliższą rodzinę, co doprowadza nas do kłótni między nimi.

Skłócone osoby nie mają z kim podzielić się uczuciami, kogo poprosić o pomoc w rozwiązywaniu problemów, zwalczaniu trudności.
W niezamieszkałych, odosobnionych miejscach nowoosiedlony człowiek czuje się samotny – to oczywiste. Dlaczego jednak w tłumie ludzi na ulicy, w centrach handlowych, czujemy się odrzuceni? Odpowiadając na to pytanie rozpatrzę przykład wyjęty z codziennego życia: do starszej kobiety podbiega młody mężczyzna, wyrywa jej torebkę i ucieka. Jak w takiej sytuacji zachowuje się większość otaczających staruszkę ludzi? Patrzy i lekceważy zaistniałą sytuację. Rzadko kiedy kogokolwiek stać jest na pomoc poszkodowanej, a gdy już ktoś zareaguje, musi pogodzić się ze zdziwionymi spojrzeniami przechodniów i brakiem zrozumienia z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *